piątek, 6 lipca 2018

Podział czyli rodzaje animatorów

Animator w hotelu to osoba zatrudniona przez hotel, firmę animacyjną lub biuro podróży, która będzie proponować turystom przebywającym w hotelu różne aktywności, zaczynając od czysto sportowych do zabawowych. Mamy różne rodzaje animacji i nie każdy nadaje się do wybranego stanowiska.

 Kids Animator

Kids Animator to osoba, która zajmuje się czasem wolnym dzieci turystów. Dzieci z reguły lubią być aktywne i uczestniczyć we wszelakich zabawach. Stanowisko takiego animatora to mini-club czyli budynek specjalnie przeznaczony dla dzieci, aby nie spędzały całego dnia na słońcu. Każdy dzień tygodnia to specjalny dzień – mamy dzień pirata, kosmonauty, jungli i wiele innych czyli to co wpadnie animatorowi do głowy. W mini-clubie maluje się twarze, zdobi koszulki czy uczy choreografii tanecznej co jest nie lada wyzwaniem. Bitwa na balony z wodą, ale i przytulanie płaczących dzieci. Praca ta może być przyjemna i łatwa, pod warunkiem, że osoba jest odpowiednio przygotowana, inaczej może stać się ona koszmarem. Animator nie mówi w 10 językach, więc musi się dwoić i troić aby dziecku coś wytłumaczyć i zabawić czy też pomóc nie znając kompletnie ani jednego słowa w jego języku ojczystym, a tak małe dzieci nie mówią w innych językach. Może też trafić się osobnik, który nie słucha bądź jest niegrzeczny lub sprawia wiele innych kłopotów. Męczące może być również spóźnianie się rodziców po odbiór dzieci. Są jednak chwile, gdy ciężka praca animatora okazuje się warta wysiłku, przykładowo słowa dzieci, które mówią, że kochają, że nie chcą wyjeżdżać oraz uznanie rodziców za to, że dziecko się dobrze bawiło. Laurki, rysunki i pamiątki przypominają, że dzieci doceniały pracę wakacyjnego opiekuna.
Zatem animacja dzieci to ciężki orzech do zgryzienia i wymaga wiele cierpliwości oraz odpowiedniego podejścia do dzieci. Nie nadają się tam osoby, które szybko się denerwują i dzieci nie lubią. 

Sport Animator

Sport Animator to stanowisko wymagające nadzwyczajnej energii. Biorąc pod uwagę fakt, iż pracuje się w temperaturze przekraczającej 30 stopni, a do tego trzeba skakać z uśmiechem na twarzy. „Problem pojawia się wtedy, kiedy do animatora zgłaszają się osoby w różnym wieku, o różnych umiejętnościach, odmiennej płci i posługujące się różnymi językami.” Przykładowo mecz piłki nożnej, siatkowej lub koszykowej, na który przyszło ponad 50 osób mówiących w 5 językach, a animator ma na wszystko pół godziny, niekiedy znajduje się w tej komfortowej pozycji i ma pełną godzinę na zrobienie zajęć. Wydaje się niewykonalne, ale animator poradzi sobie perfekcyjnie. To stanowisko cechuje się dużą umiejętnością organizacji, przekonywania, rozwiązywania problemów i sprytem. Taka osoba jest odpowiedzialna za wszelakie zajęcia sportowe od gier zespołowych takich jak wyżej wymieniono i wielu innych takich jak popularne francuskie bule albo piłka wodna po bardzo mało ekscytujący golf oraz wymagające większej wiedzy jak łuk czy strzelanie z pistoletu lub karabinu. Zadaniem takiego animatora jest organizacja swojego miejsca pracy oraz zebranie turystów poprzez odpowiednią reklamę: ogłoszenie przez mikrofon czy też poprzez kontakt osobisty z gośćmi. Wówczas animator dzieli  uczestników na odpowiednie grupy i w danym czasie przeprowadza zajęcia.
Tutaj naprawdę potrzeba kogoś kto ma spryt i niezłą kondycję, bo pracuje się cały dzień na nogach, a bywa, że trzeba uczestniczyć w swoich zajęciach, bo brakuję jednego zawodnika aby było parzyście.

 Show Animator

Show Animator to animator, od którego wymagane są specjalne umiejętności takie jak aktorstwo, taniec, akrobatyka bądź inne tego typu zdolności. Zajmują się oni tylko i wyłącznie show wieczornym: przedstawieniami, kabaretami i konferansjerką na scenie. To stanowisko jest rzadko spotykane, a zazwyczaj wcale, bo nawet gdy będziemy mieć w umowie, że jesteśmy sport animator czy show animator to i tak będziemy robić wszystko jak all-round animator.

All-round Animator

„All-round Animator to osoba, która zajmuje się w hotelu organizacją czasu wolnego w najszerszym znaczeniu tego słowa. Animator taki nie ma swojej specjalizacji działaniowej i zajmuje się krótko mówiąc, „wszystkim”. Wszystko to mini-club, sport, show wieczorne i czasem nawet dodatkowo rezydentura w grafiku. W większości firmy proponują właśnie to stanowisko. Jeżeli przykładowo 7 osób w zespole robi „wszystko” to nie trzeba zatrudniać 15 osób w swoich specjalizacjach. Oczywiście liczba animatorów zależy od wielkości i budżetu hotelu. Może być animatorów trzech, a w hotelu obok dwudziestu. Jest też inny powód, a mianowicie w krajach arabskich animator nie ma umowy o prace i może z dnia na dzień wyjechać, więc liczba ta w krajach arabskich zmienia się kilkukrotnie w ciągu sezonu, ponieważ bywa, że animator jest na jeden dzień albo tydzień, a kolejnego przybywa kolejno dwóch albo i więcej. Jednakże animacja all-round ma swoje zalety, którymi są: różnorodność pracy oraz zdobycie największego doświadczenia. Gdyby rozpatrywać jak  animacja powinna wyglądać według książki, a jak wygląda w praktyce to można odnaleźć wiele różnic.

Sandra

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz